Bugünlerde Kimler Altın Alıyor?

blog

 

Altın, en popüler değerli metallerden biridir ve madeni para olmasının yanı sıra, her zaman ona sahip olanlar için kontrolü ve gücü temsil eden bir refah sembolü olarak hizmet etmiştir. Nadir ve güzel bir metal olduğu için ışıltılı metal her zaman aranırdı. Yıllar önce ilk altın, Altın finans piyasasında kullanılan bir para birimiydi, ancak ekonomi geliştikçe ve kağıt para kullanılmaya başlandıkça bir kenara bırakıldı.

Buna rağmen para birimi bu değerli metal tarafından destekleniyordu ancak bu uygulama günümüzde artık uygulanmamaktadır. Kriz zamanlarında, ekonomi kötü durumdayken fiyat yükselme eğiliminde olduğundan altın piyasası spekülasyon konusu olur. Günümüzde insanlar, mali kayıp riskini azaltmak ve maddi mallarını güvence altına almak için yapılan bir yatırım olarak gördükleri için ışıltılı metali satın alıyorlar.

Birçok yükselen ekonomide altına olan talep de artıyor: Türkiye %25’lik bir artış kaydetti ve mücevher piyasasının her zaman karlı olduğu Birleşik Arap Emirlikleri altın satışlarını %26 artırdı.

Mücevher yapmak için altına yüksek bir talep olduğunu biliyoruz, ancak yine de sarı metalin ana alıcıları yatırımcılar. Tüm finansal ortamlardan geliyorlar: iş ve finans, şirket yöneticileri veya basit çalışan insanlar. Bunu yaparak sarı metalin fiyatını yükseltirler.

Kıymetli metale yatırım yapmak, özellikle uzun vadede iyidir, çünkü her türlü finansal durumda altın sadece değerini korumakla kalmaz, değerini artırır ve az çabayla, sadece varlıklarınızı koruyarak geleceğinizi sağlarsınız. Zor ekonomik zamanlarda, özellikle mücevher şeklinde satış yapmak da akıllıca bir harekettir çünkü nakit toplamayı ve artık sevmediğiniz mücevher parçalarından kurtulmayı başarırsınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *